Strona igryly.com wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • 1

2013.05.26 Dzień Jadła Cygańskiego

Dnia 26 maja 2013 roku  na  naszym boisku sportowym zorganizowaliśmy imprezę plenerową ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pt „Dzień Jadła Cygańskiego” Głównym celem  było zaangażowanie do współpracy mieszkańców okolicznych wsi do udziału w imprezie, wspólne promowanie tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych – w tym kuchni cygańskiej. Przygotowano konkurs kulinarny, do którego przystąpiło pięć drużyn. Uczestnicy konkursu byli reprezentantami wsi: Igryły, Zawistowszczyzna, Moczalnia Stara oraz Stara Kamionka. Drużyny miały za zadanie przygotowania trzech potraw w trzech różnych kategoriach: tradycyjny kociołek cygański, tradycyjne danie z kapustą oraz tradycyjna potrawa ziemniaczana. 

Degustację poszczególnych potraw przedstawionych do konkursu dokonała komisja wybrana specjalnie na tę okazję spośród osób przybyłych na „Dzień Jadła Cygańskiego” nie pochodzących z okolicznych miejscowości ani nie związanych w żaden sposób z okolicznymi mieszkańcami. Komisja wybrała po jednym najlepszym daniu z każdej kategorii, następnie uroczyście ogłoszono wyniki oraz wręczono 5 nagród.  Oprawę muzyczną festynu przygotowały zespołu muzyczne „Cygańskie Serca” i „Forte Roma”. Również wystąpił zespół „Razem” ze Starej Kamionki. Z okazji Dnia Matki uczniowie Szkoły Podstawowej w Geniuszach przygotowali wiersze i piosenki mamom.
Po zakończeniu konkursu wszyscy zainteresowani mogli spróbować tradycyjnych potraw cygańskich prezentowanych przez uczestników konkursu oraz dowiedzieć się jak zostały przygotowane.

http://www.tvp.pl/bialystok/mniejszosci/my-romowie/wideo/16062013/11445940

Strona Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” powstała w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich