Strona igryly.com wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • 1

2014.05.18 Kulinaria Naszych Przodków - Dzień kociołka Cygańskiego

W dniu 18 maja 2014 roku, na terenie naszego boiska sportowego odbyła się impreza plenerowa: "Kulinaria Naszych Przodków – Dzień Kociołka Cygańskiego", zorganizowana przy współpracy Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył”.
       Impreza miała na celu promocję tradycji kulinarnych wsi sokólskiej, a w tym przede wszystkim kuchni cygańskiej oraz popularyzację wiedzy w zakresie historii  i kultury romskiej. Festyn prowadził doskonały aktor z Teatru Lalek w Białymstoku – Pan Adam Zieleniecki. Oprawę muzyczną zapewniły: zespół taneczny „Rada Dance Art” z Białegostoku, zespół międzynarodowy „Forte Roma” z Białegostoku oraz „Cygańskie Serca” z Igrył.   

Czytaj więcej: 2014.05.18 Kulinaria Naszych Przodków - Dzień kociołka Cygańskiego

2013.08.09 Wędrujące opowieść

Od dnia 09 sierpnia 2013 roku do 18 sierpnia 2013 roku  w naszej wsi zostały przeprowadzone działania związane z projektem „Wędrujące opowieści”  Polskiego  Instytutu Antropologicznego przy wsparciu   Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Marszałka Województwa Podlaskiego. W projekcie tym Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Igrył występowało jako partner.  W ramach projektu przez dziesięć dni pobytu w Igryłach grupa animatorów wspólnie z mieszkańcami wymieniali się opowieściami, organizowali pokazy filmów, międzykulturowe warsztaty i widowiska narracyjne.

Czytaj więcej: 2013.08.09 Wędrujące opowieść

2013.05.26 Dzień Jadła Cygańskiego

Dnia 26 maja 2013 roku  na  naszym boisku sportowym zorganizowaliśmy imprezę plenerową ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pt „Dzień Jadła Cygańskiego” Głównym celem  było zaangażowanie do współpracy mieszkańców okolicznych wsi do udziału w imprezie, wspólne promowanie tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych – w tym kuchni cygańskiej. Przygotowano konkurs kulinarny, do którego przystąpiło pięć drużyn. Uczestnicy konkursu byli reprezentantami wsi: Igryły, Zawistowszczyzna, Moczalnia Stara oraz Stara Kamionka. Drużyny miały za zadanie przygotowania trzech potraw w trzech różnych kategoriach: tradycyjny kociołek cygański, tradycyjne danie z kapustą oraz tradycyjna potrawa ziemniaczana. 

Czytaj więcej: 2013.05.26 Dzień Jadła Cygańskiego

2012.09-12 Warsztaty Tańca

Projekt sfinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w Komponencie Regionalnym: „Działajmy Lokalnie – efektywne organizacje w województwie podlaskim.” Działanie realizowane było w okresie 01 września  do 31 grudnia  2012 roku za pośrednictwem Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny.

W ramach projektu zostały zakupione trzy stroje romskie sceniczne , przeprowadzono kurs tańca romskiego przez instruktorkę tańca Radosławę Bogusławską oraz jedna osoba uczestniczyła  kursie księgowości.

 

Czytaj więcej: 2012.09-12 Warsztaty Tańca

2012.08.15 Dzień Jadła Cygańskiego

Mimo niesprzyjającej aury pogodowej w dniu 15 sierpnia 2012 roku odbyła się kolejna edycja imprezy plenerowej „Dzień Jadła Cygańskiego” dofinansowanej ze środków krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kulturowe Igrył przygotowało wiele atrakcji.

Najmłodsi mogli bezpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni, natomiast dla starszych przygotowano do degustacji smakowite potrawy i dobrą muzykę. Mimo deszczu i chłodu uczestnicy imprezy bardzo dobrze się bawili przy romskiej muzyce. Mieszkańcy Igrył kolejny raz pokazali, że potrafią się bawić w każdych warunkach pogodowych.

Czytaj więcej: 2012.08.15 Dzień Jadła Cygańskiego

2012.06.03 Dzień Jadła Cygańskiego

W dniu 03 czerwca 2012 roku odbyła się impreza plenerowa „Dzień Jadła Cygańskiego” promująca kuchnię romską dofinansowaną ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Odbył się konkurs kulinarny.

Pierwsze nagrody za potrawę ziemniaczaną oraz słodki wypiek dostały panie z Wierzchłowiec, natomiast za najsmaczniejszy kociołek cygański panie z Zawistowszczyzny. Była dobra zabawa, taniec, świetna muzyka i smakowite potrawy.

 

Czytaj więcej: 2012.06.03 Dzień Jadła Cygańskiego

2012.01.31 Potrawy Regionalne

W ramach programu Wspierania Aktywności Lokalnej „Razem Możemy Więcej” ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przy  wsparciu Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny zostało przeprowadzone działanie  „Potrawy regionalne – zajęcia praktyczne dla dzieci i młodzieży, wydanie lokalnej książki kucharskiej” przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Igrył.

Warsztaty odbywały się od stycznia do maja 2012 roku w szkole podstawowej w Geniuszach w udostępnionej do tego celu kuchni (5 spotkań - raz w tygodniu przez 5 godzin). Były prowadzone przez trzy gospodynie domowe, które posiadają niezbędną unikalną wiedzę i umiejętności kulinarne konieczne do przeprowadzenia warsztatów.

Czytaj więcej: 2012.01.31 Potrawy Regionalne

2011 Dzień Jadła Cygańskiego

W 2011 roku zapoczątkowaliśmy cykliczne imprezy plenerowe promujące kuchnię i kulturę romską.

Zorganizowaliśmy festyn   na  naszym boisku sportowym ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pt „Dzień Jadła Cygańskiego”

Głównym celem  było zaangażowanie do współpracy mieszkańców okolicznych wsi do udziału w imprezie, wspólne promowanie tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych – w tym kuchni cygańskiej.

Czytaj więcej: 2011 Dzień Jadła Cygańskiego

2010 Dzień dziecka

Pierwszy raz w  dniu 1 czerwca  2010 roku na boisku sportowym zorganizowaliśmy Dzień Dziecka w  naszej wsi.

Zaprosiliśmy Szkołę Podstawową w Geniuszach i Ochotniczą Straż Pożarną z Kamionki Starej. Każde dziecko mogło przymierzyć hełm strażacki.

Pod czujnym okiem strażaków dzieci mogły samodzielnie przekonać się jak działa prądownica napełniona wodą, a nawet posiedzieć w samochodzie strażackim. Poza tym w wielu innych atrakcjach dzieci mogły uczestniczyć a choćby własnoręcznie upieczona kiełbaska na ognisku.

Czytaj więcej: 2010 Dzień dziecka

2009 Budowa sceny i majówka

Mieszkańcy naszej wsi Igryły w 2009 roku wybudowali w czynie społecznym scenę na boisku sportowym.

Sami z własnej woli przychodzili ją budować. Nikogo nie trzeba było namawiać, nie jedna firma budowlana chciałaby mieć tak solidnych pracowników.

Materiały budowlane  zostały zakupione ze środków finansowych, które otrzymaliśmy od Burmistrza Sokółki.  Efekt naszej pracy został uroczyście otwarty podczas „Majówki” tego samego roku.

Czytaj więcej: 2009 Budowa sceny i majówka

2008 Majówka

Pierwszą podjętą inicjatywą mieszkańców wsi było zorganizowanie „Majówki” w 2008 roku.  Spotkanie majówkowe rozpoczęło się mszą świętą  przy kapliczce otoczonej wiekowymi pięknymi lipami. W trakcie imprezy uczniowie Szkoły Podstawowej w Geniuszach przygotowali ciekawe występy sceniczne.

Odbyły się konkursy plastyczne oraz zawody sprawnościowe. Majówka zaktywizowała mieszkańców wsi do działania. Już w 2009 roku w czynie społecznym wybudowano scenę na boisku sportowym. Kolejne lata zaowocowały założeniem Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” oraz realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności.

Czytaj więcej: 2008 Majówka

Strona Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” powstała w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich