Strona igryly.com wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • 1

2014.05.18 Kulinaria Naszych Przodków - Dzień kociołka Cygańskiego

W dniu 18 maja 2014 roku, na terenie naszego boiska sportowego odbyła się impreza plenerowa: "Kulinaria Naszych Przodków – Dzień Kociołka Cygańskiego", zorganizowana przy współpracy Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył”.
       Impreza miała na celu promocję tradycji kulinarnych wsi sokólskiej, a w tym przede wszystkim kuchni cygańskiej oraz popularyzację wiedzy w zakresie historii  i kultury romskiej. Festyn prowadził doskonały aktor z Teatru Lalek w Białymstoku – Pan Adam Zieleniecki. Oprawę muzyczną zapewniły: zespół taneczny „Rada Dance Art” z Białegostoku, zespół międzynarodowy „Forte Roma” z Białegostoku oraz „Cygańskie Serca” z Igrył.   

Podczas imprezy został przeprowadzony konkurs kulinarny oparty o cygańskie tradycje na najsmaczniejszą potrawę. Do konkursu przystąpiły cztery drużyny. Kolejną atrakcją kulinarną było widowisko „Kociołek Cygański”. Każdy uczestnik imprezy otrzymał porcję cygańskiego kociołka. Chętnych do spróbowania nie brakowało, przed stoiskiem degustacyjnym z kociołkiem tworzyły się kolejki.
     Przy organizacji festynu nie mogło zabraknąć warsztatów plastycznych i garncarskich dla dzieci. Atrakcją warsztatów było lepienienaczyń glinianych na elektrycznym kole garncarskim. Bardzo dużym zainteresowaniem, przede wszystkim kobiet była chęć powróżenia. Na tle tradycyjnego namiotu z okresu życia taborowego, Romni z Sokółki wróżyła z kart uczestniczkom imprezy Zapotrzebowanie na magię wróżenie było bardzo pokaźne. Ponadto w trakcie trwania imprezy można było uczestniczyć w integracyjnym ognisku i upiec sobie kiełbaskę .Oprócz wymienionych atrakcji podczas festynu uczestnicy mogli skorzystać z przejażdżki wozem cygańskim podziwiając piękne krajobrazy wsi sokólskiej.


http://www.tvp.pl/bialystok/mniejszosci/my-romowie/wideo/15062014/15625237
http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/swieto-kolorow/15258872 Święto kolorów 19.05.2014

Strona Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” powstała w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich