Strona igryly.com wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • 1

2014.08.10 Szkolenie produkt lokalny

W dniu 10 sierpnia 2014 roku odbyło się  szkolenie z zakresu produktu lokalnego na boisku sportowym we wsi Igryły. Szkolenie przeprowadził Pan Gąsiorek Paweł przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Wykładowca zapoznał uczestników z podstawowym pojęciem  związanym z „produktem lokalnym”, i jego  praktyczne rynkowe znaczenie dla rozwoju regionu, rozwoju lokalnej turystyki i agroturystyki. Przedstawił przykłady zarejestrowanych produktów lokalnych – ze szczególnym uwzględnieniem produktów pochodzących z regionu Podlasia oraz krótka charakterystykę wybranych produktów. Następnie zapoznał z przepisami prawnymi dotyczących produktów regionalnych i tradycyjnych. W dyskusji na temat odtworzenia własnego produktu lokalnego Prezes Stowarzyszenia przedstawił  propozycję zgłoszenia do rejestracji kociołka cygańskiego. Natomiast Elżbieta Jakimik podała pod rozważenie zgłoszenia na listę produktów tradycyjnych rybę pieczoną w glinie.  W trakcie szkolenia uczestnicy bardzo żywo dyskutowali i wymieniali się opiniami na temat wymienionych produktów. Zarząd Stowarzyszenia zaproponował, żeby przez następne warsztaty kulinarne przetestować rybę pieczoną w glinie i przepis na kociołek cygański.

Strona Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” powstała w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich